с. Бабайківка. Дошкільний навчальний заклад "Барвінок"

Сторінка психолога

Мета роботи педагогів  нашого дошкільного закладу -  виховати не тільки фізично здорову, з певною кількістю базових знань дитини, а й духовно стійку соціально адаптовану дитину до певних зовнішніх чинників нашого суспільства.  Для здійснення цієї мети вихователі проводять такі заходи:

-ранкові зустрічі дітей (для стабілізації настрою, і позитивне налаштування дитини на цілий день);

-поради батькам (для зменшення стресових ситуацій вдома і формування  духовно стійкої особистості);

-психогімнастика (для налаштування та створення позитиву перед заняттям);

-психологічні заняття та тренінги (для зменшення стресової та агресивної поведінки в дитячому колективі);

- індивідуальна робота з дітьми (для кращого розуміння духовного стану дитини та подолання і попередження стресових ситуацій).

Батьки задоволені роботою вихователів, діти відвідують дошкільний заклад «Барвінок» із задоволенням.

КОНСУЛЬТАЦІЯ:

РОЗВИТОК ДОВІЛЬНОЇ УВАГИ ДОШКІЛЬНИКА.

Молодший і середній дошкільний вік. У дошкільному віці дитина починає спрямовувати свою психічну діяльність на предмети і явища, які мають для неї важливе значення, цікавлять її. Це є свідченням певного рівня розвитку її уваги - спрямованості і зосередженості свідомості на певному предметі, явищі тощо. Увага як процес і етап налаштування дитини на сприйняття значущої інформації і виконання поставлених завдань у дошкільному віці відображає її інтерес до навколишніх предметів і дій, які вона виконує. Молодший дошкільник поки що зосереджений тільки до тих пір, поки не згас його інтерес. З появою, наприклад, нового предмета увага переключається на нього. Тому діти такого віку рідко тривалий час займаються однією справою.

У цей час появляються перші ознаки довільної уваги. Вона, на думку Л.С. Виготського, виникає з того, що оточуючі дитину люди "починають за допомогою ряду стимулів і засобів направляти увагу дитини, керувати її увагою, підпорядковувати її своїй владі. Тим самим вони дають в руки дитини ті засоби, за допомогою яких вона згодом сама починає опановувати своєю увагою". [6; с. 133]. Розвиток уваги, на думку даного дослідника, полягає у тому, що за допомогою дорослого дитина засвоює ряд штучних стимулів-засобів (знаків), за допомогою яких вона надалі спрямовую свою власну поведінку і увагу.

Старший дошкільний вік. У старшому дошкільному дитинстві з'являються перші форми самостійної довільної уваги. Тепер дитина може зосереджуватися не тільки на сторонній зовнішній подразник і не за вказівкою дорослого, а самостійно визначаючи об'єкт своєї уваги.

Упродовж дошкільного віку у зв'язку з ускладненням діяльності дітей та їх прогресом у загальному розвитку увага стає більш зосередженою і стійкою. Якщо молодші дошкільнята можуть грати в одну гру 30-50 хв., то в 5-6 років тривалість її збільшується до 2-х год. Це зумовлене тим, що в їхній грі відтворюються складніші дії і взаємини людей, інтерес до неї підтримується постійною появою нових ситуацій.

Основна зміна у процесі розвитку уваги дошкільнят полягає в тому, що вони вперше починають керувати нею, свідомо спрямовувати її на предмети та явища. Витоки довільної уваги (уваги, яка свідомо спрямовується і підтримується) лежать поза особистістю дитини. Це означає, що сам по собі розвиток мимовільної уваги (виникає і підтримується незалежно від свідомих намірів) не спричинює виникнення довільної уваги. Вона формується завдяки включенню дорослими дошкільника у нові види діяльності, спрямуванню й організовуванню його уваги, в результаті чого дитина пізнає способи, використовуючи які, вона надалі починає сама керувати своєю увагою.

Первинно процеси довільної уваги, що спрямовуються вказівками дорослого, є для дитини швидше процесами її зовнішнього дисциплінування, ніж саморегуляції. Поступово, вживаючи той же самий засіб оволодіння увагою по відношенню до самої себе, дитина переходить до самоврядування поведінкою, тобто до довільної уваги.

Формування довільної уваги у дошкільному віці пов'язане також із загальним зростанням ролі мови в регуляції поведінки малюків. Плануюча функція мови допомагає й заздалегідь зосереджувати свою увагу на потрібній діяльності, словесно формулювати завдання, на які слід орієнтуватися. Хоч у дошкільників і починає розвиватися довільна увага, мимовільна увага переважає протягом усього дошкільного дитинства